HIPPOKISAT 2023
Hippo-kisat keskiviikkona 30.8.2023 Varkauden Keskuskentällä klo 17.00
Sarjat ja lajit:
Tytöt ja pojat 2019-2018, 20 m ja pallonheitto
Tytöt ja pojat 2017-2016, 40 m ja pallonheitto
Tytöt ja pojat 2015-2014, 60 m ja kuula
Tytöt ja pojat 2013-2012, 60 m ja kuula
Tytöt ja pojat 2011-2010, 60 m ja pituus
Kisaohjeita:
Kilpailunumeroiden jako aloitetaan tuntia ennen kisojen alkamista ja päättyy klo 16:45. Tulethan paikalle ajoissa!
1 laji/osallistuja
Jokainen osallistuja palkitaan komealla Hippo-mitalilla. Yli 5-vuotiaiden sarjojen kolme parasta saa lisäksi kulta-, hopea- tai pronssimitalin. Sarjan 2019-2018 osallistujia ei laiteta paremmuusjärjestykseen. He saavat merkinnän suorituksestaan mutta tuloksia ei mitata. Sarjojen 2019-2018 20 metrin juoksut takasuoralla. (ei ajanottoa)
Ilmoittautuminen:
Ilmoittautuminen päättynyt
Aikataulu on ohjeellinen ja pieniä muutoksia osallistujamäärän mukaan voi esiintyä.
klo 16.00-16.45
• Kilpailunumeroiden jako
................................................................................................
klo 17.00
• Avajaiset ja alkuverryttely
................................................................................................
klo 17.15
• Tytöt ja pojat 2019-2018 syntyneet 20 m TAKASUORA (ei ajanottoa)
• Tytöt 2017-2016 syntyneet 40 m etusuora
• Tytöt ja pojat 2019-2018 syntyneet pallonheitto
• Tytöt 2011-2010 syntyneet pituushyppy
................................................................................................
klo 17.30
• Pojat 2017-2016 syntyneet 40 m etusuora
................................................................................................
klo 17.45
• Tytöt 2015-2014 syntyneet 60 m etusuora
• Tytöt ja pojat 2017-2016 syntyneet pallonheitto
................................................................................................
klo 18.00
• Pojat 2015-2014 syntyneet 60 m etusuora
................................................................................................
klo 18.15
• Tytöt 2013-2012syntyneet 60 m etusuora
• Pojat 2011-2010 syntyneet pituushyppy
• Tytöt ja pojat 2015-2014 syntyneet kuulantyöntö
................................................................................................
klo 18.30
• Pojat 2013-2012syntyneet 60 m etusuora
................................................................................................
klo 18.45
• Tytöt 2011-2010 syntyneet 60 m etusuora
• Tytöt ja pojat 2013-2012 syntyneet kuulantyöntö
................................................................................................
klo 19.00
• pojat 2011-2010 syntyneet 60 m etusuora
................................................................................................
Tulokset
Hippokisat
Varkauden Kenttä-Veikot
30.08.2023
P6 40m
1) Markus Takkunen 8,78
2) Peetu Huupponen 8,82
3) Niilo Monto 8,94
4) Viljami Nissilä 9,07
5) Eemi Alanen 9,38
6) Veeti Markkanen 9,51
7) Noel Tulikanto 9,64
8) Jon Salo 9,77
9) Leewi Sinitalo 9,78
10) Alpo Maaranen 10,02
11) Venni Ylijoki 10,36
12) Peetu Nissinen 10,52
13) Teijo Ryynänen 10,57
Loppukilpailu erä 1
1) Viljami Nissilä 9,07
2) Eemi Alanen 9,38
3) Jon Salo 9,77
4) Leewi Sinitalo 9,78
5) Teijo Ryynänen 10,57
Loppukilpailu erä 2
1) Alpo Maaranen 10,02
2) Venni Ylijoki 10,36
Loppukilpailu erä 3
1) Markus Takkunen 8,78
2) Peetu Huupponen 8,82
3) Niilo Monto 8,94
4) Veeti Markkanen 9,51
5) Noel Tulikanto 9,64
6) Peetu Nissinen 10,52
T6 40m
1) Nella Mönkkönen 8,94
2) Vanessa Rajala 9,02
3) Julia Nykänen 9,08
4) Eevi Kautio 9,14
5) Sara Laitinen 9,19
6) Sani Poikolainen 9,41
7) Aino Kotila 9,66
8) Sofiina Juvonen 9,74
9) Olivia Vesterinen 10,18
10) Eevi Kettunen 10,32
11) Viola Vehkaperä 10,56
12) Aada Kinnunen 10,69
13) Tilda Soininen 11,93
Loppukilpailu erä 1
1) Julia Nykänen 9,08
2) Sara Laitinen 9,19
3) Sani Poikolainen 9,41
4) Aino Kotila 9,66
5) Olivia Vesterinen 10,18
6) Viola Vehkaperä 10,56
7) Tilda Soininen 11,93
Loppukilpailu erä 2
1) Nella Mönkkönen 8,94
2) Vanessa Rajala 9,02
3) Eevi Kautio 9,14
4) Sofiina Juvonen 9,74
5) Eevi Kettunen 10,32
6) Aada Kinnunen 10,69
P6 Pallonheitto
Loppukilpailu
1) Jooa Kämäräinen 6,24
6,24 5,73
T6 Pallonheitto
Loppukilpailu
1) Sara Mahrberg 8,36
8,36 6,79
2) Eevi Natunen 6,54
6,32 6,54
3) Minja Parkkinen 6,47
6,47 4,15
4) Pihla Jaatinen 2,83
2,83 2,50
P7 40m
1) Santtu Tulikanto 8,27
2) Samu Laitinen 8,38
3) Eepi Karhunen 8,69
4) Tatu Voutilainen 8,93
5) Milo Ruuskanen 8,98
6) Mikael Tirkkonen 9,14
7) Matias Matilainen 9,18
7) Jesse Paasikivi 9,18
9) Leo Taivalantti 9,55
10) Taavi Hoffren 9,61
11) Hugo Sutinen 9,70
12) Leevi Lönnroos 10,10
13) Eeli Vilve 10,77
14) Veini Björn 11,42
Loppukilpailu erä 1
1) Santtu Tulikanto 8,27
2) Samu Laitinen 8,38
3) Mikael Tirkkonen 9,14
4) Matias Matilainen 9,18
5) Leo Taivalantti 9,55
6) Taavi Hoffren 9,61
7) Leevi Lönnroos 10,10
Loppukilpailu erä 2
1) Eepi Karhunen 8,69
2) Tatu Voutilainen 8,93
3) Milo Ruuskanen 8,98
4) Jesse Paasikivi 9,18
5) Hugo Sutinen 9,70
6) Eeli Vilve 10,77
7) Veini Björn 11,42
T7 40m
Loppukilpailu
1) Iita Auvinen 8,58
2) Iulianna Maevskaia 8,80
3) Minea Tiitinen 9,33
4) Minea Männikkö 9,77
5) Elsa Pirinen 10,34
P7 Pallonheitto
Loppukilpailu
1) Janne Myllylä 18,28
18,28 17,99
2) Jerry Karjalainen 12,58
10,30 12,58
3) Joel Väisänen 12,21
8,30 12,21
T7 Pallonheitto
Loppukilpailu
1) Nella Pulliainen 9,32
8,28 9,32
2) Milja Räsänen 5,20
5,20 4,57
P8 60m
Loppukilpailu
1) Noel Impivaara 11,55
2) Clayton Mitchell 12,33
3) Vilho Koivistoinen 13,35
4) Arttu Lönnroos 13,46
5) Noel Junkkarinen 13,81
T8 60m
1) Jade Mustonen 10,83
2) Anna Nissilä 10,84
3) Helmi Tiitinen 11,10
4) Olivia Leinonen 11,35
5) Sofia Niskanen 11,42
6) Nella Riehkalainen 11,43
7) Janni Elfvengren 11,93
8) Iisa Tuomainen 11,99
9) Nella Voutilainen 12,02
10) Lilja Kasanen 12,25
11) Miisa Silander 12,48
12) Nea Timonen 13,10
13) Aleksandra Hjort 16,58
Loppukilpailu erä 1
1) Jade Mustonen 10,83
2) Olivia Leinonen 11,35
3) Nella Riehkalainen 11,43
4) Lilja Kasanen 12,25
5) Miisa Silander 12,48
6) Aleksandra Hjort 16,58
Loppukilpailu erä 2
1) Anna Nissilä 10,84
2) Helmi Tiitinen 11,10
3) Sofia Niskanen 11,42
4) Janni Elfvengren 11,93
5) Iisa Tuomainen 11,99
6) Nella Voutilainen 12,02
7) Nea Timonen 13,10
P8 Kuula
Loppukilpailu
1) Jimi Keinänen 3,90
3,64 3,90 3,08
2) Daniil Korotkov 3,48
x 3,32 3,48
3) Elias Myllylä 3,43
2,92 3,23 3,43
T8 Kuula
Loppukilpailu
1) Minttu Semi 3,43
3,43 3,04 2,94
2) Martta Loimusalo 3,19
3,19 2,78 2,84
3) Mette Jaatinen 2,38
2,27 2,32 2,38
P9 60m
Loppukilpailu
1) Konsta Riehkalainen 10,58
2) Luka Taivalantti 10,72
3) Ilari Kaksonen 11,70
4) Jooa Kärkkäinen 11,76
5) Emre Manis 11,84
6) Niilo Venäläinen 13,13
T9 60m
1) Eevi Pöllänen 11,89
2) Vuokko Murtomäki 11,90
3) Amanda Ryynänen 12,27
4) Siiri Miettinen 12,98
5) Joanna Hämäläinen 13,02
6) Veera Backman 13,04
7) Helmi Lappi 13,23
8) Ella Liuska 13,26
Loppukilpailu erä 1
1) Amanda Ryynänen 12,27
2) Siiri Miettinen 12,98
3) Joanna Hämäläinen 13,02
4) Veera Backman 13,04
Loppukilpailu erä 2
1) Eevi Pöllänen 11,89
2) Vuokko Murtomäki 11,90
3) Helmi Lappi 13,23
4) Ella Liuska 13,26
P9 Kuula
Loppukilpailu
1) Valtti Suna 5,91
5,81 5,91 5,61
T9 Kuula
Loppukilpailu
1) Adeliina Rajala 3,82
3,69 3,81 3,82
P10 60m
Loppukilpailu
1) Kasper Kammonen 10,16
2) Viljami Tolvanen 10,30
3) Eetu Tuomainen 11,71
4) Brandon Mitchell 14,10
T10 60m
1) Alisa Sutinen 10,67
2) Elsi Purhonen 10,74
3) Olivia Huttunen 10,76
4) Lyyti Laitinen 11,22
5) Alma Pulliainen 11,34
6) Mette Osmala 11,50
7) Eedit Jaatinen 11,72
8) Emmi Räisänen 11,82
9) Kerttu Hilonen 12,39
10) Minja Oksanen 12,42
Loppukilpailu erä 1
1) Alisa Sutinen 10,67
2) Mette Osmala 11,50
3) Eedit Jaatinen 11,72
4) Emmi Räisänen 11,82
5) Minja Oksanen 12,42
Loppukilpailu erä 2
1) Elsi Purhonen 10,74
2) Olivia Huttunen 10,76
3) Lyyti Laitinen 11,22
4) Alma Pulliainen 11,34
5) Kerttu Hilonen 12,39
P10 Kuula
Loppukilpailu
1) Eemil Hotti 4,19
4,19 3,36 x
T10 Kuula
Loppukilpailu
1) Malla Tikka 4,80
4,51 4,80 4,28
P11 60m
Loppukilpailu
1) Iiro Kaksonen 10,17
2) Tuukka Voutilainen 10,83
3) Jooa Elfvengren 11,39
4) Arttu Parkkonen 11,95
T11 60m
Loppukilpailu
1) Paula Niskanen 9,62
2) Venla Voutilainen 11,22
3) Venla Nguyen 11,53
P11 Kuula
Loppukilpailu
1) Konsta Nissilä 7,04
6,69 6,61 7,04
2) Miro Huttunen 6,10
5,86 6,07 6,10
3) Valtteri Backman 5,91
5,48 5,77 5,91
T11 Kuula
Loppukilpailu
1) Jessica Koponen 8,25
7,19 8,13 8,25
2) Nea Mustonen 7,37
7,05 6,96 7,37
3) Eve Korhonen 4,25
4,25 4,00 4,18
T12 60m
Loppukilpailu
1) Emma Reinikainen 9,25
2) Juuli Montonen 10,54
T13 Pituus
Loppukilpailu
1) Roosa Miettinen 2,83
2,54 2,83 2,74 2,82 2,72 2,77
Osuuspankin Hippokisat 2022
Varkauden Kenttä-Veikot
17.8.2022
P3 20m (ei ajanottoa)
Toivo Tirkkonen
Justus Luotinen
Elias Hartikainen
Hans Kaltio
Olavi Kotilainen
Elias Pihlman
Kaapo Mikkonen
Lio Rissanen
Eemi Nenonen
Ilmari Auvinen
Niilas Reinikainen
Nooa Mustonen
Niki-Jasperi Ruutiainen
Elian Häkkinen
Melek Manis
Kaspian Pietarinen
Jari Oittinen
Jouko Oittinen
Noel Paukkonen
Aamos Puustinen
Alvar Valta
Peetu Huttunen
Jere Karvonen
Tuukka Joronen
Wiljami Korhonen
Joel Tauschi
T3 20m (ei ajanottoa)
Ada Väisänen
Maria Natunen
Jaada Ihalainen
Hilla Härkönen
Veera Kosunen
Erin Hiltunen
Iisa Juvonen
Aino Rämö
Meea Leväinen
Elia Kaipainen
Ulla Viljakainen
Jenny Turunen
Evelia Sarkkinen
Vilhelmiina Kokkonen
Mathilda Tirronen
Amelia Itkonen
Beeda Taskinen
Enni Kiema
Ada Pulliainen
Sofia Junkkarinen
Maya Tolvanen
P3 Pallonheitto (ei mittausta)
Loppukilpailu
Akseli Koponen
Eemi Viljakainen
Joona Sydänmaa
Male Korhonen
Ukko Rask
T3 Pallonheitto (ei mittausta)
Loppukilpailu
Adessa Hedman
Alina Syrjälahti
Emma Partanen
Iida Mustonen
P4 20m (ei ajanottoa)
Eeli Tirronen
Karri Tirkkonen
Elias Kinnunen
Leevi Parviainen
Veikka Jalkanen
Eliel Leinonen
Noel Tulikanto
Alec Salokoski
Pauli Lappalainen
Onni Itkonen
Oskari Pitkänen
Julius Konttinen
T4 20m (ei ajanottoa)
Ida Väisänen
Minea Vesterinen
Alma Luostarinen
Viivi Malkki
Anu Kaipainen
Evelin Häkkinen
Aino Tolvanen
Vilja Welin
Emma Koivistoinen
Neea Riehkalainen
Elina Karjalainen
Neela Hartikka
P4 Pallonheitto (ei mittausta)
Loppukilpailu
Atte Raudasoja
Daniel Hedman
Eemil Korhonen
Hannes Murtomäki
Niklas Torvinen
P5 40m
1) Peetu Huupponen 9,71
2) Niilo Monto 9,76
3) Eemi Alanen 9,83
4) Akseli Partanen 10,05
5) Markus Takkunen 10,29
6) Jon Salo 10,30
7) Aapo Junkkarinen 10,57
7) Atte Hartikainen 10,57
9) Veeti Huupponen 10,65
10) Leewi Sinitalo 10,93
11) Jooa Kämäräinen 10,99
12) Milo Leväinen 11,17
13) Tiitus Sirkka 12,97
14) Joonatan Tauschi 13,44
Vili-Petteri Pulkkinen DNS
Joel Sirkka DNS
T5 40m
1) Vanessa Rajala 9,98
2) Ilona Klasila 10,04
3) Sara Laitinen 10,44
4) Matilda Natunen 10,46
5) Olivia Vesterinen 10,55
6) Sani Poikolainen 10,60
7) Eevi Natunen 10,77
8) Nilla Viljakainen 11,44
9) Maisa Siekkinen 11,45
10) Mitra Sharifi 11,53
11) Pihla Jaatinen 11,81
12) Nuppu Oksman 12,00
13) Vieno Tuovinen 12,32
14) Ilona Sutinen 12,73
15) Elena Korhonen 14,00
Eevi Juvonen DNS
Lilia Rissanen DNS
P5 Pallonheitto
Loppukilpailu
Teijo Ryynänen DNS
T5 Pallonheitto
Loppukilpailu
1) Sofiina Juvonen 6,03
4,86 6,03
2) Eeri Kaltio 4,04
3,55 4,04
P6 40m
1) Santtu Tulikanto 9,17
2) Samu Laitinen 9,23
3) Leevi Rahkonen 9,32
4) Tatu Voutilainen 9,33
5) Elias Reinikainen 9,39
6) Eepi Karhunen 9,54
7) Veeti Turunen 9,68
8) Matias Matilainen 9,77
9) Lenni Hyvärinen 9,78
10) Leo Taivalantti 10,05
11) Hugo Räsänen 10,07
12) Leevi Lönnroos 10,12
13) Taavi Hoffrén 10,35
14) Mikael Tirkkonen 10,52
15) Jaajo Kukkonen 10,76
16) Eeli Vilve 10,98
Joel Väisänen DNS
Lilja Rissanen 12,09
Joel Sirkka 11,69
T6 40m
1) Eevi Vesander 9,11
2) Olivia Lappalainen 9,19
3) Iulianna Maevskaya 9,28
4) Emilja Purhonen 9,35
5) Eela Nenonen 9,70
6) Adelina Viljakainen 9,86
7) Minea Männikkö 9,94
8) Minea Tiitinen 10,04
9) Sofia Gopkalo 10,12
10) Viivi Huupponen 10,43
11) Elsa Pirinen 11,45
12) Nelli Mustonen 12,76
Pihla Härkönen DNS
P6 Pallonheitto
Loppukilpailu
1) Jasper Hämäläinen 10,30
5,58 10,30
T6 Pallonheitto
Loppukilpailu
1) Nella Pulliainen 6,90
5,64 6,90
2) Josefiina Hotti 2,85
2,07 2,85
P7 60m
1) Otto Monto 13,07
2) Arttu Joronen 13,42
3) Arttu Lönnroos 13,60
4) Robert Klasila 13,62
5) Vihtori Tuovinen 14,10
6) Noel Junkkarinen 14,44
7) Untamo Laitinen 14,50
8) Vilho Koivistoinen 15,10
Joel Korhonen DNS
Miro-Kasperi Ruutiainen DNS
T7 60m
1) Nella Riehkalainen 12,29
2) Aada Laitinen 12,61
3) Olivia Leinonen 12,67
4) Helmi Tiitinen 12,70
5) Ella Pihlman 13,02
6) Sofia Niskanen 13,13
7) Iisa Tuomainen 13,17
8) Janni Elfvengren 13,33
9) Suvi Junkkarinen 13,68
10) Aada Kukkonen 13,73
11) Minja Leväinen 14,00
12) Mette Jaatinen 15,06
13) Pihla Korhonen 16,52
Fanny Jokela DNS
Jade Mustonen DNS
Jenna Leväinen DNF
T7 Kuula
Loppukilpailu
1) Nea Timonen 2,90
2,52 2,87 2,90
2) Sofia Torvinen 2,03
1,73 2,03 1,97
P8 60m
1) Luka Taivalantti 11,29
2) Konsta Riehkalainen 11,30
3) Valtti Suna 11,37
4) Luukas Hartikainen 11,61
5) Oliver De Santis 11,99
6) Onni Kolehmainen 12,03
7) Mikael Fihlman 12,13
8) Ilari Kaksonen 12,27
9) Emre Manis 12,53
10) Kimmo Kilpeläinen 12,93
11) Jooa Kärkkäinen 13,00
Nuutti Juvonen DNS
T8 60m
1) Viivi Parppei 12,05
2) Aava Lappi 12,73
3) Eevi Pöllänen 12,84
4) Vuokko Murtomäki 13,02
5) Adeliina Rajala 13,19
6) Joanna Hämäläinen 13,30
7) Veera Backman 13,37
8) Ellen Vesander 13,38
Linnea Backman DNS
Amanda Ryynänen DNS
P8 Kuula
Loppukilpailu
1) Aarni Viinikainen 4,64
4,35 4,63 4,64
T8 Kuula
Loppukilpailu
1) Helmiina Juvonen 2,70
2,28 2,17 2,70
P9 60m
Loppukilpailu
1) Kasper Kammonen 10,32
2) Viljami Tolvanen 10,68
3) Kaarlo Klasila 11,32
4) Eetu Tuomainen 11,83
5) Niilo Kilpeläinen 11,84
Onni Koljonen DNS
Perttu Ursin DNS
T9 60m
1) Alisa Sutinen 10,97
2) Lyyti Laitinen 11,71
3) Mette Osmala 11,77
4) Neela Pääkkönen 11,97
5) Emmi Räisänen 12,10
6) Iida Korhonen 12,72
7) Eedit Jaatinen 12,79
8) Lilli Raudasoja 13,65
Helmiina Räsänen DNS
Saimi Niskanen DNS
Helen Widgren DNS
T9 Kuula
Loppukilpailu
1) Riina Pakarinen 4,92
4,64 4,63 4,92
2) Elsi Purhonen 4,54
4,54 4,28 4,22
3) Kerttu Hilonen 3,79
3,72 3,79 3,76
4) Kerttu Laitinen 3,77
3,26 3,77 2,99
P10 60m
Loppukilpailu
1) Iiro Kaksonen 10,23
2) Tuukka Voutilainen 10,66
3) Jooa Elfvengren 11,03
4) Valtteri Backman 11,20
T10 60m
1) Paula Niskanen 9,91
2) Lumi Sydänmaa 10,04
3) Nea Mustonen 10,15
4) Jade Sihvonen 10,95
5) Aliisa Kröger 11,00
6) Alisa Lackman 11,17
7) Hertta Hoffren 11,24
8) Netta Fihlman 11,25
9) Venla Voutilainen 11,40
10) Minea Kaltio 12,32
Aada Juvonen DNS
P10 Kuula
Loppukilpailu
1) Luukas Pöllänen 4,44
4,36 3,92 4,44
T10 Kuula
Loppukilpailu
1) Jessica Koponen 6,82
6,10 6,23 6,82
2) Eve Korhonen 3,78
3,72 3,53 3,78
P11 60m
Loppukilpailu
1) Jesper Hämäläinen 10,31
Pekko Widgren DNS
T11 60m
Loppukilpailu
1) Emma Korhonen 11,23
T11 Pituus
Loppukilpailu
1) Emma Reinikainen 3,96
x x 3,83 3,96 3,87 3,89
2) Eva Kutvonen 3,37
3,21 3,37 3,12 3,32 3,36 3,32
P12 60m
Loppukilpailu
1) Elias Sharifi 11,10
Jimi Korhonen DNS
T12 60m
Loppukilpailu
1) Saimi Viinikainen 9,81
2) Neea Fihlman 10,19
Alina Ojala DNS
P12 Pituus
Loppukilpailu
1) Yusuf Manis 3,43
3,43 2,92 3,12 x 3,36 3,08